Ankara
10:56

TR | CH | EN   
Pekin
15:56


17. Beijing Uluslararası Bilim ve Teknoloji Endüstrisi Fuarı

17. Beijing Uluslararası Bilim ve Teknoloji Endüstrisi Fuarı

14.05.2014 CRI - 17. Beijing Uluslararası Bilim ve Teknoloji Endüstrisi Fuarı bugün (14 Mayıs) başladı. Fuarda ileri bilim ve teknoloji ürünleri sergilenirken, Çin'in ivonasyon ruhu da dikkat çekiyor.

55 bin metre karelik alanı kapsayan fuarda, yedi temalı forum ve 12 tanıtım faaliyeti düzenlenecek. Fuara yurtiçi ve yurtdışında 2000'den fazla işletme, akademik kuruluşun yanı sıra, ekonomik kalkınma ve ileri teknoloji endüstrisi bölgeleri de katılıyor. Fuarda, giyilebilir akıllı donanımlar, 3D baskı deneme platformu ve evde sağlık hizmetine olanak sağlayan uzaktan kontrol sistemleri yoğun ilgi çekiyor.

Bu yıl ilk defa fuara katılan Beijing Choice Elektronik Teknoloji Limitid Şirketi, evde kullanılabilen sağlık cihazlarını tanıtıyor. Bu şirketin ürettiği küçük ölçekli sağlık cihazıyla, insanlar kendi kalp grafikleri ve tansiyon durumlarını öğrenebiliyor. Bu cihaz ayrıca kullanıcıların sağlık bilgilerini bulut teknolojisi aracılığıyla profesyonel sağlık kuruluşlarına transfer etme işlevine sahip. Böylece sağlık kuruluşları insanlara sağlık arşivi oluşturabilir.

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da çok sayıda yeni işletme ve proje fuara taze kan getirdi. Çin'de Silikon Vadisi olarak adlandırılan Zhongguancun bağımsız inovasyon sergisinde, bir akıllı piyano, izleyicilerin yoğun dikkatini çekti. Bu akıllı piyano, piyano öğretim videoları ve on binden fazla partisyonla, müzik seviyesi farklı çeşitli insanların taleplerini karşılayabilir. Piyanodaki özel oyun modeli de piyano pratiğini daha enteresan hale getiriyor. Şirketin pazarlamadan sorumlu yetkilisi Wang Luyi işte bu akıllı piyanoyu şöyle tanıttı:

"Bu akıllı piyanoyu, kabloyla oluşturduğumuz bir aplikasyona bağlayarak, notaları tanımadan bile piyano çalmayı öğrenebilirsiniz. Bizce belki çocuklar padle vakit geçirmeyi severler. Bu nedenle pad ile piyano arasında bir bağlantı kurmak çocukları ilgilendirebilir. Bu piyano üzerinde kırmızı ve mavi iki lamba var. Mesela, kızmızı lamba sağ elle, mavi lamba ise sol elle kontrol edilebilir. Böylece insanlar piyanoyu eğlenceli şekilde öğrenebilir."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Şalim Ahum sergiyi ziyaret ettikten sonra verdiği demeçte, hızlı gelişen bilim ve teknolojiden heyecanlandığını belirterek, Çin'in inovasyon ruhunu takdirle değelendirdi. Ahum şunları söyledi:

"Bu çok çekici bir sergi. İleri bilim ve teknoloji ürünlerinin gelişme hızı şaşırtıcı. Birçok şirket, inovasyon ürünlerini sergilerken, Çin'in genç kuşağının profesyonel yeteneğe ve inovasyon ruhuna sahip olduğunu gösterdi."

1998 yılında düzenlenmeye başlayan Beijing Uluslararası Bilim ve Teknoloji Endüstrisi Fuarı, bugüne kadar 16 dönemi geride bıraktı. Beijing Uluslararası Bilim ve Teknoloji Endüstrisi Fuarı, Çin'in bilim ve teknoloji alanındaki uluslararası temas ve endüstriyel işbirliğinin önemli taşıyıcısı olarak, Çin'in yüksek ve yeni bilim ve teknolojisinin gelişmelerini gösteren önemli pencere konumundadır.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER