Ankara
10:50

TR | CH | EN   
Pekin
15:50


Bitki Bilimi Konferansı Çin´de Başladı

Bitki Bilimi Konferansı Çin´de Başladı

24.07.2017 GB Times – 19. Bitki Bilimi Konferansı bugün Guangdong eyaletinin Shenzhen kentinde başladı.

Konferansta Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kutlama mesajları okundu.

Cumhurbaşkanı Xi, gönderdiği kutlama mesajında, Çin'in dünyada bitki çeşitliliğinin en zengin olduğu ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak, son yıllarda Çin'in pirinç, genom bilimi ve biyoteknoloji gibi alanlarda göz alıcı başlarılar edindiğini kaydetti.

Xi, Çin'in inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açık ve paylaşıma dayalı gelişme ruhunu sürdürerek, ekolojik medeniyet inşasını güçlendireceğini kaydederek, güzel bir Çin inşa etmeye çalışacaklarına dikkat çekti.

Xi, Çin'in aynı zamanda bitkiyle ilgili bilimsel araştırma alanındaki uluslararası iletişim ve işbirliğini güçlendirerek dünya ülkeleriyle birlikte yerküreyi koruyacağını sözlerine ekledi.

Uluslararası bitki bilimi konferansının küresel bitki biliminin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayan Xi, "Yeşil Gelecek Yaratmak" konulu konferansta çeşitli ülkelerin uzmanları ve aydınlarının iletişim ve diyalogu güçlendirmeleri, bitkilere ve geleceğe ilgi gösterilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve yeşil kalkınmanın hızlandırılmasına katkı yapılması arzusunu dile getirdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang da konferansa kutlama mesajı gönderdi.

Uluslararası Bitki Bilimi Konferansı 1900 yılında kuruldu. Son konferansa Çin, ABD, Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa dahil yüze yakın ülke ve bölgeden 6 bin kişi katıldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER