Ankara
12:19

TR | CH | EN   
Pekin
17:19


Çin´de internet gelişim standardı oluşturulacak

Çin'de internet gelişim standardı oluşturulacak
   

16.12.2015 CRI Türkiye - 2. Dünya İnternet Konferansı bugün Zhejiang eyaletinin Wuzhen kasabasında başladı. 120'den fazla ülke ve bölgeden bine yakın katılımcı konferansa katıldı. Katılımcılar, konferans süresince internet alanında ortak kader topluluğunun oluşturulması konusunda fikir alışverişinde bulunacak.

Dünyada internet alanındaki ünlü isimler ve uzmanlar bir yıl aradan sonra tekrar Çin'de bir araya geldi. Bu seferki Dünya İnternet Konferansı'nın ana teması "Herkesçe Paylaşılan ve Yönetilen Birbirine Bağlı Bir Dünya - İnternet Ortamında Ortak Kader Topluluğu Oluşturmak" olarak belirlendi. Bu tema bir taraftan Çin'in siber yönetime küresel bakışını, diğer taraftan da siber güvenlik yönetimindeki ihmalleri yansıtıyor.

20. yüzyılda bilişim çağının başlamasından sonra internetin hızlı bir şekilde gelişmesi toplumsal gelişimleri de hızlandırdı. Buna paralel olarak, internetin yol açtığı güvenlik tehditleri suçların artmasına ve terörizmin yayılmasına neden oldu. Fakat siber yönetim konusunda öteden beri bir anlaşmaya varılabilmiş değil. Teknik ilerlerlemelere fazla önem verilirken siber yönetim ihmal ediliyor. Çin Bilişim Güvenlik Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Zuo Xiaodong internet gelişimi ve internet teknolojisinin geniş bir şekilde kullanımı için siber güvenliğin güvence altına alınması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Kimi Batılılar ortak paylaşım vurgusu yapıyor. Bunda bir sorun yok ancak sadece buna ağırlık veriyorlar. Amaçları şu: Hükümet interneti fazla yönetmesin, hükümet ne yaptıklarına karışmasın. Bu gerçekçi ve mümkün değil. Eğer hükümet yönetmiyorsa, siber güvenlik yeterince güvence altına alınmıyorsa ortak paylaşım da zor gerçekleşir."

700 milyon internet kullanıcısına ve dünyanın en büyük internet piyasasına sahip olan Çin, son yıllarda küresel internet yönetiminin hızlandırılmasında büyük çaba harcıyor. 18. ÇKP Kongresi'nden sonra "yasaya göre internet yönetme" ilkesi Çin'in siber yönetiminin çekirdeğini oluşturdu.

2014 yılının Temmuz ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya'da yaptığı bir konuşmada ilk kez "Barışçıl, güvenli, açık ve işbirliğine dayalı internet ortamını beraber oluşturalım, çok taraflı, demokratik ve şeffaf bir uluslararası internet yönetim sistemini kuralım " önerisinde bulunmuştu.

Eylül ayında Xi Jinping'in ABD ziyareti sırasında, Çin ve ABD kötü niyetli internet faaliyetlerine darbe vurmak ve siber eylem kurallarını hazırlamak gibi konularda fikir birliğinde bulundu.

Çin'in bu alanda gösterdiği çabalar ve elde ettiği başarılara karşı, bazı yayınlarda Çin'in internet alanındaki sansür kurallarının gittikçe sıkılaştığı ve bunun Çin'in reform ve dışa açılma düşüncesinden aykırı olduğu iddia edildi. Çin Ulusal İnternet Bilişim Ofisi Başkanı Lu Wei, Çin'in yasaya göre internet yönetme ilkesini kararlılıkla izlediğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Siber yönetimi daha çok yasaya göre güçlendiriyoruz, aynı zamanda yasaya göre de dışa açılıyoruz. Çin'in dışa açılma kapısı asla kapatılmayacak. Kapımız dünyadaki tüm internet işletmelerine açık. Çin'in ulusal çıkarı ve Çinli tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeyen herkesi Çin'e davet ediyoruz."

Öte yandan Çin'in internet alanında küresel ortak yönetimi hızlandırma çabası uluslararası toplum tarafından olumlu karşılanıyor.

Dünya çapında alan adları ve IP adreslerini düzenlemekten sorumlu kuruluş ICANN CEO'su Fadi Chehade, Çin olmadan hoşgörülü bir küresel internet yönetim sistemi kurulamayacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Çin, kendisinin internete katılımını küresel bir sorumluluk ve yükümlülük olarak görüyor. Çin tarafından ileri sürülen şeffaf, açık ve çok taraflı yönetim sisteminin kurulması önerisine katılıyorum. Uzun zamandır Çin ile birlikte bazı sorunları çözmeye çalışıyoruz. Çin olmadan küresel internet yönetim sistemi kurulamaz. "

Tabii ki, internet alanında ortak yönetim için sadece Çin'in çabaları yetmiyor, dünya ülkeleri fikir birliğinde bulunarak omuz omza çalışmalı. Zuo Xiaodong bu süreçte Çin ve ABD'nin önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER