Ankara
11:59

TR | CH | EN   
Pekin
16:59


Xinjiang´ın Alatav sınır kapısından ihracatta büyük artış

14.09.2015 CRI Türkiye - Xinjiang'ın Alatav sınır kapısından ihraç edilen kargo miktarı 10 kat arttı.

Bu yılın ilk yedi ayında Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Alatav sınır kapısından Çin-Avrupa uluslararası kargo tren seferiyle ihraç edilen kargo miktarı 77 bin 227 tona ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 10 kat arttı.

Aynı dönemde 234 sefer gerçekleşti ve bu sayı geçen yıla oranla yüzde 172 arttı.

Alatav Sınır Kapısı Yönetim Ofisi Başkan Yardımcısı Yang Yang, Çin-Avrupa uluslararası kargo tren seferlerinin çoğalması ve kargo miktarındaki artışın, bu nakliye olanağının sağladığı zaman ve maliye tasarrufundan kaynaklandığını söyledi.

Trenle nakliyatın normalde 16 gün aldığını ve bunun deniz nakliyatına göre yaklaşık 20 gün kısa olduğunu belirten Yang, demiryolunun maliyetinin deniz yolununkinin dörtte biri olduğunu da vurguladı.

Yang ayrıca, "Bir Kuşak-Bir Yol" projesinin uygulanması ve Alatav Sınır Kapısı'nda yürürlüğe giren "24 Saat Önceden Randevu" gümrükten geçme modelinin, seferlerin çoğalması ve kargo artışında önemli rol oynadığına işaret etti.

Verilen bilgilere göre, Alatav Sınır Kapısı'ndan ihraç edilen ürünler arasında elektronik ve beyaz eşya ağırlıkta bulunuyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER