Ankara
12:20

TR | CH | EN   
Pekin
17:20


3 Eylül anma etkinliklerine 30 ülke lideri katılacak

25.08.2015 CRI Türkiye - Çin'de 3 Eylül'de düzenlenecek anma etkinliklerine 30 ülkenin devlet ya da hükümet başkanı katılacak.

Çin hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, 30'u devlet ve hükümet başkanı olmak üzere 49 ülkenin üst düzeyde temsil edileceği geçitte, 10 uluslararası ya da bölgesel örgüt sorumlusu da hazır bulunacak.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Basın Ofisi Başkan Yardımcısı Guo Weimin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in askeri geçit töreninden önce Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı'na katılmış olan askerler ve komutanları madalyayla onurlandıracağını söyledi.

3 Eylül sabah Beijing'deki Tian'anmen Meydanı'nda Çin Halkının Japon Saldırganlara Karşı Direniş Savaşı ve Dünya Anti-Faşizm Savaşı Zaferi'nin 70. Yıldönümü Anma Konferansı ve görkemli askeri geçit töreni düzenleneceğini anlatan Guo, öğle arası Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda resepsiyon verileceğini, akşam ise Çinlilerin Japonlarla mücadele tarihini yansıtan bir gösteri yapılacağını ifade etti.

Öte yandan, askeri geçit töreni çalışmalarından sorumlu olan Çin Genel Kurmay Başkanlığı Muharebe Komutanlığı Başkan Yardımcısı Qu Ri, 17 yabancı askeri tören birliğinin yaklaşık 1000 askerle geçit törenine iştirak edeceğini belirtti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER