Ankara
12:26

TR | CH | EN   
Pekin
17:26


Çin ve Türkiye dışişleri bakanları telefonda görüştü..

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang dün Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla telefon görüşmesi yaptı.

Qin Gang, iyi bir Çin-Türkiye ilişkisinin iki ülke halklarına yarar sağlamanın yanı sıra gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesine de yardımcı olduğunu kaydetti.

Qin Gang, Türkiye’yle iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatı yerine getirmeye, ikili iş birliği mekanizmasının rolünü canlandırmaya, iki ülke arasında somut işbirliğini hızlandırmaya, Çin-Türkiye ilişkilerini sürekli olarak ileriye taşımaya hazır olduklarını ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE EDİLMESİNE KARŞIYIZ”

Türkiye’nin Tek Çin ilkesine kararlılıkla bağlı kalacağına ilişkin açıklamalarını takdirle karşıladıklarına işaret eden Qin, Türkiye’nin kendi somut koşullarına göre seçtiği kalkınma yolunu ve ülkenin egemenliğini ve güvenliğini koruma çabalarını desteklediklerinin ve yabancı güçlerin Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmesine karşı çıktıklarının altını çizdi.

Türkiye’den Çin’in Xinjiang meselesine ilişkin kaygılarına önem vermesini ve ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini güvence altına almasını beklediklerine vurgu yapan Qin, iki tarafın bölgesel işlerde iletişimi güçlendirmesi, BM gibi çok taraflı arenalarda eş güdümü güçlendirmesi, gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını koruması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu görüşmede Türkiye-Çin ilişkilerine büyük önem verdiklerini ve Çin’le ikili diyalog mekanizmasını güçlendirmeye, ekonomik ve ticari iş birliğini derinleştirmeye, uluslararası işlerde eş güdüm ve iş birliğini pekiştirmeye, ikili ilişkileri daha da geliştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Eskiden olduğu gibi gelecekte de Tek Çin ilkesine bağlı kalacaklarının altını çizen Çavuşoğlu, Çin’in iç işlerinden istifade ederek, Çin’i karalamaya çalışmayacaklarını ifade etti.

Görüşmede ayrıca her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.Cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER