Ankara
11:16

TR | CH | EN   
Pekin
16:16


Çin Uluslararası İthalat Fuarı dört platformu savundu.

CGTN / Qian Feng

5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) Shanghai’da düzenlendi. Ticarette korumacılığı ve tek taraflılığı destekleyen duyguların artmasının yanı sıra, çok taraflı ticaret sisteminin karşı karşıya olduğu ağır zorluklar içinde, CIIE güven verici bir ilaç olarak alınabilir. Fuar uluslararası toplumun güvenini tazeliyor ve küresel ekonomik toparlanmayı destekliyor.

CIIE geçen 5 yılda dört platformu savundu: Uluslararası tedarik, yatırımın teşviki, insandan insana ilişkiler ile açık iş birliği ve uluslararası ortak fayda için Çin’in yüksek düzeyli dışa açılması. Resmi istatistiklere göre, CIIE’nin önceki dört yılında bütün fuar katılımcıları bin 500’den fazla yeni ürün, teknoloji ve hizmet sundu ve toplam tahmini 270 milyar dolardan fazla ciro elde etti. Sayısız teşhir edilen ürün imalata dönüştürüldü, daha fazla katılımcı yatırımcı oldu ve bilim ile teknolojideki yenilikler piyasaya girdi ve girişimcilere dünya ölçeğinde büyük bir sahne sundu.

Karşılıklı fayda ve küreselleşme

Bu yılki CIIE Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nden kısa süre sonra düzenleniyor. Bazı Batılı politikacılar ve medya kanalları, Çin’in “daha fazla endüstriyel tedarik zincirinin kaçması” ve “yabancı işletmelerin kaçması” ile karşı karşıya olduğunu ileri panik yaratmak umuduyla, ülkeyi “kendini kapatan” ve “dünyadan kopan” diye tanımlayarak,  Çin’in ekonomik gelişmesini reddetti. Eleştirmenler eğer yabancıların sahip olduğu şirketler Çin ile iş yapmaya devam ederse bunun “intihar” ve “siyasi olarak yanlış” olacağını söylüyor. Ancak, birçok uluslararası şirket ülkede kalarak sağlam durdu. CIIE'nin “dostluk çemberi”, Batılı ülkelerde hâkim olan Çin karşıtı duygulara rağmen son yıllarda daha da genişledi.

Fuara 145 ülke, bölge ve uluslararası örgüt katılıyor. Bunlar arasında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler ve bazı az gelişmiş ülkeler var. RCEP (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) üyeleri fuara şirketlerini gönderirken, KYG (Kuşak ve Yol İnisiyatifii) rotasındaki ve ŞİÖ (Shanghai İş Birliği Örgütü) içindeki üyeler önceki yıllara göre temsil düzeylerini artırdı. Fortune 500 şirketleri ve endüstri liderlerinden 280’den fazla şirket fuara, yaklaşık yüzde 90’lık “getiri oranı” ile fuara katıldı. Birçok şirket 6. CIIE’ye katılmak için anlaşma imzaladı.

CIIE GÜVEN AŞILIYOR

CIIE dünyaya Çin’in kapılarının kapanmayacağını aksine daha geniş açık olacağını gösteriyor. Karşılıklı fayda ve küreselleşmeyi memnuniyetle karşılama ilkesi değişmedi. Çin iç piyasası ile uluslararası piyasalar ve kaynaklar arasındaki bağlantılara güçlendirirken, kalkınması ile birlikte dünyaya büyük pazarı, kurumsal dışa açılması ve derinleşen uluslararası iş birliği dâhil kalkınması ile daha fazla fırsat sunacak. Bunlara ek olarak, CIIE hem az gelişmiş ülkelerden gelen şirketlere her fuar sezonun bedava standart stant veriyor. Bu Çin’in kalkınmasının dünyaya yaradığını gösteriyor ve ortak geleceğe sahip bir insan toplumu kurmanın gerçek anlamını ortaya koyuyor. Bu yüzden, açık bir Çin dünya için bir fırsattır. Geçen on yılda, Çin ekonomik küreselleşmeyi destekledi ve dünyanın ekonomik büyümesini güçlendirdi. Çin 140’tan fazla ülke ve bölgenin ana ticaret ortağı, dünyanın en büyük mal ticareti yapan ülkesi ve uluslararası ekonomik büyümenin büyük bir taşıyıcısı.

Dünya Bankası’nın yayınladığı son rapora göre, Çin 2013 ile 2021 arasında dünyanın ekonomik büyümesine ortalama yüzde 38,6 katkıda bulundu, bu G7 ülkelerinin toplamından daha fazla. Çin, istikrarlı, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir iş ortamı sunarken, birleşik bir ulusal piyasayı hızlandıran yüksek kaliteli kalkınma evresine girdi. Bu ulusal dolaşımı kolaylaştırabilir ve iç ve uluslararası dolayımı güçlendirebilir. CIIE Çin’in dünyanın yararına sunduğu fırsatların anlı bir göstergesi olmaya devam ediyor.

Bugünün dünyasında kaos daha fazla belalı hale geliyor, şirketler jeopolitik çatışmalardan zarar görüyor ve dünya ekonomisi durgunluk riski içinde. Uluslararası toplumun daha fazla iş birliği yapması ve dünya ekonomisinin daha fazla açılması şart. CIIE umut sağlıyor ve güven aşılıyor. Çin CIIE’yi her yıl peş peşe düzenleyecek, bu da dünyaya daha fazla sürpriz sunacak.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER