Ankara
12:24

TR | CH | EN   
Pekin
17:24


Çin dahil 40 ı aşkın ülkeden insan haklarını koruma çağrısı.

Çin’in BM Cenevre Ofisi’ndeki Daimi Temsilcisi Chen Xu, BM İnsan Hakları Konseyi 48’inci Toplantısı’nda 40’tan fazla ülkeyi temsilen ortak bir konuşma yaparak, kalıcı barışın teşkil edilmesi ve insan haklarının korunması çağrısında bulundu.

Chen Xu konuşmasında, barış ve güvenliğin insan haklarını korumanın ön şartı olduğuna işaret ederek; savaş kargaşası, çatışma ve bölgesel çalkantıların büyük insan hakları ihlallerine yol açan ana neden olduğunu söyledi.

Küresel barış ve güvenliğin daha önce görülmemiş meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Chen Xu, genel güvenlik hedefine ulaşmanın zor ve uzun bir süreç olacağını kaydetti.

Chen Xu, kalıcı barış ve insan haklarının korunması ve ilerletilmesi için tüm dünya ülkelerinin BM Tüzüğü’ne sadık kalmaları ve ortak, kapsamlı ve sürdürülebilir güvenlik konsepti temelinde ortak kader topluluğu oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Chen Xu, tüm dünya ülkelerinin gerçek anlamda çok taraflılıkta ısrarcı olup, BM’nin çekirdeğinde bulunduğu küresel sistemin otoritesini korumasının ve karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ile çifte kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerin tesisinin önemine vurgu yaptı.

Büyükelçi Chen, mevcut anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi ve demokrasi ve insan hakları kisvesi altında diğer ülkelere askeri müdahalede bulunulmaması gerektiğine işaret etti.

Chen Xu, sürdürülebilir kalkınmanın ilerletilmesi, medeniyet çeşitliliğine saygı gösterilmesi, geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik tehditlerine karşı koordinasyonun güçlendirilmesi gibi konularda tüm dünya ülkelerinin ortak çaba harcaması gerektiğini vurguladı.CMG

 

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER