Ankara
12:19

TR | CH | EN   
Pekin
17:19


Çinin getirdiği yeni fırsatlar ve çözümler, küresel ticaretin canlanmasına güç katıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün akşam 2021 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı kapsamında gerçekleştirilen Küresel Hizmet Ticareti Zirvesi’nde video konferans yoluyla bir konuşma yaptı ve Çin’in hizmet ticaretini geliştirmek için alınacak bir dizi yeni tedbiri ilân etti. Böylece Çin, dışa açılmayı genişletmeye devam edeceğinin net bir sinyalini verirken, küresel ekonomik sorunların ortadan kaldırılması için küresel hizmet ticaretinin canlanmasına yeni fırsatlar getirecek Çin çözümünü sundu.

Küresel ticaretin önemli bir parçasını oluşturan hizmet ticareti, günümüzde küresel ticaret ve ekonomi alanlarında önemli bir itici güç haline geldi. Dünyanın ikinci büyük hizmet ticareti ülkesi konumunda yer alan Çin’in ev sahipliğini yaptığı Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı, dışa açılmayı genişletmenin önemli bir penceresi, tüm dünya ülkelerinin Çin hizmet piyasasına girmesi için önemli bir platform oldu. Çin’in en üst düzey liderinin bu önemli platformdaki duruşu ve tedbirleri dolayısıyla uluslararası toplum tarafından yakından takip ediliyor.

Çin tarafının bu yılki fuar kapsamında açıkladığı tedbirler, dışa açılma seviyesinin yükseltilmesi, işbirliği alanlarının genişletilmesi, hizmet alanında kuralların güçlendirilmesi, KOBİ’lerde inovasyona dayalı gelişmenin artırılması gibi dört alanı ilgilendiriyor.

İngiltere 48 Grup Kulübü Başkanı Stephen Perry basına verdiği demeçte, adı geçen fuarın hizmet sektöründe faaliyetler gösteren yabancı ülkelerin Çin’de ve hatta tüm dünyada hizmet sektörünün gelecekteki gelişim gidişatını öğrenmeleri için son derece ideal bir fırsat sunduğunu kaydetti. Perry, fuarın tüm küresel işletmelere ve küresel ekonomiye daha fazla güç katacağını belirtti.

Dikkat çekilmesi gereken bir başka konu ise Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı’na yerli ve yabancı katılım her geçen gün daha da yoğun oluyor.

Bu yılki fuara 153 ülke ve bölgeden 10 binden fazla işletme çevrimiçi veya çevrimdışı olarak katıldı. Nitekim, küresel ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında sorunların çözülmesi için tüm dünya ülkeleri, barışçı, gelişme, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerinde ısrarcı olmalı.  CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER