Ankara
12:12

TR | CH | EN   
Pekin
17:12


Çin ekonomisi pandemi öncesindeki seviyeye ulaşacak mı?

Çin’de online ödeme, yeme-içme, sinema, demiryolu ve havayolu kargo taşımacılığı gibi alanların bir haftalık Bahar Bayramı verileri, ülke ekonomisinin toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu yılki bayramda perakende sektöründe gerçekleştirilen tüketim hacmi 821 milyar yuanla (126 milyar ABD doları) geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30, pandemi öncesindeki döneme yani 2019 yılına göre de yüzde 5 arttı. Peki, Çinliler paralarını en çok neye harcadı? Verilere göre, bu yıl, yeme-içme, sinemave mücevherat gibi alanlardaki tüketimde büyük canlılık görüldü.

Mücevherat satışları geçen yılın üç katına çıktı

Bu yıl Sevgililer Günü, Bahar Bayramı’nın kutlandığı günlere denk geldi. Bu nedenle altın gibi mücevherat satışlarında büyük artış görüldü. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen verilere göre, bu yıl bayram sırasında Çin’de mücevherat satışı geçen yılın neredeyse üç katına çıktı. Mücevherat arasında ise altın dikkat çekti. Altın satışında yüzde 80’lik yükseliş kaydedildi.

Yeme-içme sektörü pandemi öncesine dönüyor

Bayram tatilinde yeme-içme sektöründe gerçekleştirilen tüketim hacmi ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 358,4; 2019 yılının aynı dönemine göre de yüzde 5,4 arttı. Söz konusu gelişmeyle, Çin’in yeme-içme sektörünün pandemi öncesindeki seviyeye ulaştığı ifade ediliyor.

Online ödemeler bir hayli arttı

Çin’in online ödeme takas merkezi NetsUnion ve kredi kartı ödeme devi UnionPay tarafından açıklanan verilere göre, bir haftalık tatil boyunca online ödemelerde büyük artış görüldü. Söz konusu iki online ödeme platformu aracılığıyla gerçekleştirilen ödeme hacmi 6 trilyon 360 milyar yuana (985 milyar 500 milyon ABD doları) ulaştı.

Sinemada yeni rekorlar

Sinema sektörüne bakıldığında ise, bu yıl Çin’in sinema sektöründe edinilen gişe gelirinin 7 milyar 800 milyon yuana (1 milyar 200 milyon ABD doları) ulaşmasıyla tarihî bir rekora imza atıldığı görülüyor.

Verilere göre, bayram sırasında ön satış dahil toplam 160 milyon adet bilet satıldı. Bahse konu satış da Çin’in sinema sektöründe yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

İthal ürünler Çinli tüketicilerin favorisi

Bayram tüketimi sadece Çin’in iç piyasasını değil, aynı zamanda yabancı ülkelerin Çin’e yönelik ihracatını da canlandırdı. Verilere göre, bayram sırasında Çin’in Tayland’dan ithal ettiği tavuk eti yüzde 82 arttı. Ocak ayına dair veriler ise, Vietnam’ın Çin’e ihraç ettiği manyok ve ilgili ürünlerin tutarının 166 milyon ABD dolarını aştığını ve bu sayının Vietnam’ın Ocak ayında gerçekleştirdiği toplam manyok ihracatının yüzde 96’sını oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Lüks mağazaların önünde uzun kuyruklar oluştu

Çin’in kişisel lüks ürün tüketiminde geçen yıl bir hayli artış kaydedildi. Lüks tüketim hacmi geçen yıl 346 milyar yuana (53 milyar ABD doları) ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 48 arttı. Bu artış bayramda da sürdü ve ikinci el lüks ürünler piyasasında aynı canlılık görüldü.Bayram tatili sırasında birçok lüks ürün mağazasının önünde uzun kuyruklar oluştu.

Kargo taşımacılığında büyük canlılık

Öteyandan,Çin ekonomisinin güçlü bir şekilde toparlanmasıyla birlikte,tatilde büyük limanlardaki konteyner kapasitesi de bir hayli arttı.

Çin Limanlar Birliği’nden açıklanan verilere göre, bayram döneminde Shanghai Limanı’ndaki konteyner kapasitesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20, Ningbo Zhoushan Limanı’ndaki konteyner kapasitesi ise yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,85 yükseldi.

Ayrıca, Bahar Bayramı tatili Çin’in demiryolu yük taşımacılığında da yeni rekorlara sahne oldu. Çin Devlet Demiryolları Grubu’nun verilerine göre, tatilde demiryoluyla gerçekleştirilen kargo taşımacılığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,7 artarak, 72 milyon 990 bin tonu buldu.

Havayollarının yurtdışı kargo taşımacılığındaysa, yedi günlük tatilde yurtdışına gönderilen kargo seferleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 212,48 artarak, 2 bin 553’e ulaştı.

Ancak yolcu sayısı ise 3 milyon 570 bin ile geçen yıla göre yüzde 45,16; 2019 yılına göre ise yüzde 71,64 azaldı.CMG
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER