Ankara
11:01

TR | CH | EN   
Pekin
16:01


Çinin CNBG koronavirus aşı adayı insan testinde umut vadediyor

Araştırmacılar, Çin'in önde gelen koronavirüs aşı adaylarından birinin güvenli olduğu ve insanlarda birleşik bir erken ve orta aşama testinde bağışıklık tepkilerini tetiklediğini tespit etti.

BBIBP-CorV olarak adlandırılan potansiyel aşı, China National Biotec Group'un (CNBG) bir yan kuruluşu olan Beijing Biyolojik Ürünler Enstitüsü tarafından geliştiriliyor.

Reuters'in haberine göre bu aşı adayı, Çin'de bazı çalışanları ve yüksek enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalan diğer sınırlı insan gruplarını hedefleyen bir acil aşılama programı için onaylanmıştır.

Bununla birlikte, aşının dünya çapında 1 milyondan fazla insanı öldüren Covid-19 hastalığından güvenli bir şekilde kişiyi koruyup koruyamayacağı ancak Çin dışında devam eden son aşama denemeleri tamamlandığında netleşecek.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre BBIBP-CorV, dördü Çinli bilim insanları tarafından yürütülen Faz III denemelerine giren dünya çapında en az 10 koronavirüs aşı projesinden biridir.

Lancet tıp dergisinde perşembe günü yayınlanan bir makaleye göre, aşı şiddetli yan etkilere neden olmazken, yaygın hafif veya orta dereceli yan etkiler enjeksiyon bölgelerinde ateş ve ağrıyı içerir.

Sonuçlar, 29 Nisan - 30 Temmuz tarihleri arasında 600'den fazla sağlıklı yetişkinin katıldığı birleşik bir Faz I ve Faz II denemesinden geldi.

Sonuçlar, 60 yaş ve üstü alıcılardaki antikor seviyelerinin daha düşük olduğunu ve daha genç katılımcılara göre önemli ölçüde artmasının daha uzun sürdüğünü gösterdi.

BBIBP-CorV dışında, devlete ait China National Pharmaceutical Group'un (Sinopharm) bir birimi olan CNBG, farklı bir yan kuruluş tarafından geliştirilen benzer başka bir adaya sahiptir ve bu aday da 3. Aşama denemelerinde yurtdışında test edilmekte ve Çin'in acil durum kullanım programında kullanılmaktadır.

Bir CNBG yöneticisi geçen ay iki adayın bu yıl kamuoyunda kullanılmak üzere potansiyel olarak şartlı onay alabileceğini söyledi.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER