Ankara
12:49

TR | CH | EN   
Pekin
17:49


Çin ekonomisinin canlanması dünya için iyi bir haber

Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 3,2 büyümesi yabancı basın organlarınca "iyi bir haber" olarak değerlendirildi.

Çin'in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 arttı. Çin ekonomisinin canlanması dünya gündemindeki başlıklardan biri haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve İngiltere'deki bazı basın organları ve ekonomi kurumları, Çin ekonomisinin toparlanmasının dünya için iyi bir haber olduğunu belirtti.

CNN'in haberinde, yüzde 3,2'lik büyümenin, Çin ekonomisinin resesyon riskinden kurtulduğunu gösterdiği, salgına karşı verimli ve etkili müdahalenin ekonominin büyümesine fayda getirdiği bildirildi.

The Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, ikinci çeyrekteki büyümenin, salgınla mücadele halindeki dünya için "ümit verici" olduğu belirtildi. Çin hükümetinin salgınla mücadelede aldığı etkili önlemler sayesinde söz konusu ekonomik başarının kaydedildiği ifade edildi.

FOX News'in "Çin: Salgın döneminde toparlanan ilk ekonomi" başlığıyla verdiği haberde, Çin salgınla mücadelede verimli önlemler aldığı için ekonomisinin başka ülkelere göre daha erken canlandığı değerlendirmesi yapıldı.

Londra'daki analistler ise yeniden büyüyen Çin ekonomisinin küresel ekonomiye de itici güç oluşturacağı yönünde görüş bildiriyor.

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) tarafından yayımlanan bir raporda, yılın ilk 5 ayında Almanya'nın ABD'ye yaptığı ihracatın yüzde 36,5, Çin'e yaptığı ihracatın ise yalnız yüzde 12,3 azaldığı; yılın sonuna kadar, Çin'in Almanya'nın en büyük ihracat ortağı haline gelmesinin beklendiği kaydedildi.cri türk
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER