Ankara
12:18

TR | CH | EN   
Pekin
17:18


Çin de işletmeler işbaşında

Çin'in çeşitli bölgeleri yeni koronavirüs salgınını (Covid-19) önleme çalışmasını ciddiyetle sürdürürken, hizmet ve politika desteğini artırarak işletmelerin işbaşı yapmasını sağlıyor.
 
Shanghai belediyesi işletmelerin karşı karşıya bulunduğu vergi indirimine ve finansal desteğe ihtiyaç gibi konularda 28 uygulama açıkladı. Shanghai'ın Pudong Yeni Bölgesi'nde 7 Mart'ta büyük projelerin yeniden üretime geçmesi için toplu tören düzenlendi.
 
Salgının ülkeyi etkilemesinden sonra Shanghai'daki en büyük çaplı yeniden üretimi başlatma etkinliğine, altyapı inşası, ekolojik ortam, kültür ve sağlık gibi alanları kapsayan ve yatırım miktarı 41 milyar 800 milyon yuanı bulan 35 proje katıldı. Bu ayın sonuna kadar 112 projenin hepsi yeniden üretime geçecek.
 
Guangzhou belediyesi, bu yılın ekonomik ve toplumsal kalkınma hedefini gerçekleştirmek amacıyla, otomobil, teçhizat imalatı ve dijital ekonomi gibi sektörleri destekleyen 48 politika yürürlüğe koydu. Bu politikaların hayata geçirilmesiyle işletmelerin 83 milyar yuan tutarında masrafları tasarruf edilecek. Bugüne kadar Guangzhou'daki büyük işletmelerin yüzde 99,5'i işbaşında.
 
Salgının patlak vermesinden sonra Jilin eyaleti vergi ve finans alanlarında destek politikaları saptadı, işletmelerin işbaşı yapmasına destek platformları oluşturdu. Eyalette işbaşı yapan işletmelerin oranı yüzde 96,7'e ulaştı.
 
İç Moğolistan Özerk Bölgesi ise işletmeler, özellikle salgınla mücadele yer alan işletmeler için bir dizi destek politikası hayata geçirdi. KOBİ'ler için kredi, vergi indirimi hatta muafiyeti gibi konularda ayrıcalıklı politikalar uygulanıyor. Bu arada işletme kuruluşuyla ilgili onay süreci basitleştirildi, daha kaliteli hizmetler sağlanıyor.
 
Öte yandan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan dün yapılan açıklamaya göre, Çin ile Avrupa arasındaki yük tren seferlerinin yüzde 90'ı yeniden başlatıldı. Şubat ayının sonu itibariyle bin 132 sefer gerçekleştirildi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artış görüldü. Söz konusu tren seferlerinin istikrarlı ve verimli işleyişi için yeni politikalar da yolda.cri türkHABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER