Ankara
01:48

TR | CH | EN   
Pekin
06:48


Yasama Kanunu değişiklik tasarısı Meclis´te dinlendi

Yasama Kanunu değişiklik tasarısı Meclis´te dinlendi

09.03.2015 CRI Türkiye - Yasama Kanunu hakkındaki değişiklik tasarısı dün Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 3. Toplantısı'nda 3 bine yakın temsilci tarafından dinlendi.

Bu 12. ÇUHM döneminde ilk kez geniş oturumla değerlendirilen kanun tasarısı, onaylanması durumda Çin'in 2015'in ilk kanunu da olacak.

Tasarıda yasamanın reformu yönlendirme ve hızlandırmadaki önemli rolüne odaklanıldı.

Geçen yılın sonunda ve bu yılın başında Çin Maliye Bakanlığı'nın üst üste 3 kez yakıt vergisini arttırması kamuoyunda büyük tartışmaya yol açtı. Ulusal Halk Meclisi temsilcisi ve tanınmış tiyatro yazarı Zhao Dongling verginin yasayla belirlenmesi çağrısı yaptı. 2 yıl önce Zhao 31 halk meclisi temsilcisiyle birlikte Ulusal Halk Meclisi'ne vergi yasama hakkını geriye almayla ilgili öneri sundu. Bugün söz konusu öneri Yasama Kanunu hakkındaki değişiklik tasarısına dahil edildi.

Dün öğleden sonra ÇUHM Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Li Jianguo, Tasarı hakkında bilgi verdi. Verginin yasayla belirlenmesine değinen Li şunları söyledi:

"Değişiklik Tasarısı şunu çok açık bir şekilde belirliyor: vergi türünün açılması, durdurulması ve alınmasıyla ilgili yöntemler yasayla belirlenmeli. "

Şu anda Çin'de 18 tür vergi alınıyor. İşletme gelir vergisi, kişisel gelir vergisi ve taşıt vergisi hariç diğer 15 vergi türü hep Çin Devlet Konseyi'nin belirlediği geçici yönetmeliklere göre alınıyor. İdari birimlerin kendi istekleriyle vergi almalarının haksız olduğunu ileri süren Zhao şunları söyledi:

"Vergi vermek halkın yükümlüğüdür, fakat verginin neye göre alınacağına halk tarafından karar verilmeli, ilgili kurallar meclis tarafından oluşturulmalı."

Yıllık Meclis Toplantısı sözcüsü Fu Ying bundan önce yapılan basın toplantısında ilk kez vergi alanında yasamayla ilgili yol haritası ve takvim hakkında bilgiler verdi. Fu bu konuda şunları söyledi:

"Bundan sonra yeni verginin çıkarılması için ÇUHM ve ÇUHM Daimi Komitesi vergi yasası oluşturacak. Mevcut vergi kuralların düzeltilmesi de yasaya göre yapılacak. Hedefimiz 2020 yılından önce vergi yasaması ilkesinin tamamen uygulanması."

Yasama Kanunu'nun değiştirilmesinin başlıca nedenlerinden biri yasamanın reformda yönlendirici ve hızlandırıcı rolünün sağlanması. ÇUHM Daimi Komitesi Hukuk Çalışmaları Komisyonu Araştırma Ofisi Müdürü Liang Ying, Çin'de reformun derinleştirilmesiyle birlikte yasamanın rolünün gittikçe önemli olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Şu an yüzleştiğimiz reform görevi derin çıkar yapısının değiştirilmesi ve çıkar ilişkilerinin düzeltilmesine dokunuyor. Bu çok zor, reformun önündeki engeller yasamayla giderilmeli."

Yasama Kanunu Değişiklik Tasarısı'nda halk meclisinin yasamada oynadığı yönlendirici rolün de altı çizildi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER