Ankara
12:09

TR | CH | EN   
Pekin
17:09


Çin in salgını kontrol gücü dikkat çekiyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile yaptığı görüşmede bilimsel kontrol önlemleri ve doğru politikalarla salgının üstesinden gelebileceklerine inandığını söyledi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, Çin hükümetinin siyasi kararlılığını koruyarak virüse karşı güçlü önlemler aldığını ve bunun takdire şayan olduğunu, bu tedbirler sayesinde salgının etkili bir şekilde kontrol edilebileceğine ve kökünün tamamen kazınabileceğine inandığını belirtti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus'in Çin'e yönelik övgüsü, uluslararası toplumun Çin'in salgını önleme tedbirlerini anlayışla karşıladığını göstermekle beraber, Çin'in koronavirüsü ile savaşında galip geleceğine dair inancı kuvvetlendiriyor.

ÇİN ZAMANLA YARIŞIYOR

Yeni koronavirüsünden kaynaklanan salgının ortaya çıkmasının ardından Çin'in müdahale hızı son derece dikkat çekici. Virüsün tespit edilmesi sadece bir haftada gerçekleşti. Bunun ardından Çin, virüsün gen dizisini Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere tüm dünyayla paylaştı.

Öte yandan, ölümcül koronavirüsü bulaşıcı hastalık olarak ilan edildi. Wuhan kentine giriş ve çıkış noktaları geçici bir süreliğine kapatıldı. Wuhan'da iki yeni hastanenin 7 gün içinde inşa edilmesi kararlaştırıldı. Çin'in salgınla savaşı zamanla yarış maratonuna dönüştü.

ÇİN LİDERLERİ HALKIN MORAL KAYNAÐI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ilgili düzenlemeler hakkında hep bizzat yönlendirme yapıyor. Çin Başbakanı Li Keqiang da "Merkezi Hükümet Yeni Tip koronavirüsü Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu Lideri" sıfatıyla Wuhan kentinde incelemelerde bulunmaya devam ediyor. Çin liderlerinin salgını bizzat yönetme hamlesi yerel halkın moralini yükseltiyor, salgının bertaraf edilebileceğine dair inancını ve cesaretini güçlendiriyor. Çin hükümeti her zaman halkın can güvenliği ile sağlığını ön plana alıyor.

Mevcut durumda Çin genelinde kamu sağlığını koruma operasyonları tam gaz yürütülüyor. Çin'in 1,3 milyar nüfusu kapsayan 30 eyalet, kent ya da özerk bölgesi koronavirüsü salgınını "birincil müdahale gerektiren acil durum" ilan etti. Çin'in dört bir yanından gelen sağlık heyetleri ve gıda, ilaç gibi yaşamsal gereksinim maddeleri Hubei eyaletine naklediliyor. Özellikle kırsal bölgelerde asılan virüsten korunma konusundaki bilgilendirici afişler ve ülke genelinde yapılan radyo yayınları halkı bilinçlendirme bakımından büyük önem taşıyor.

HALK SEFERBER EDİLDİ

Bu şekilde toplumun tüm kesimlerinin seferber edildiği, mahallelere hatta köylere kadar uzanan bir salgınla mücadele ağının kurulması, pek çok ülke için tasavvur edilmesi zor bir durum olduğu gibi Çin halkının gücü ve yönetim kabiliyetini de ortaya koyuyor.

Anında müdahale ve halkın harekete geçirilmesi, Çin'de koronavirüsü salgınıyla mücadelede büyük verim sağlıyor. Son günlerde çok sayıda internet kullanıcısı Wuhan'da inşa edilmekte olan iki yeni hastanenin inşa sürecini, inşaat sahasındaki binlerce işçinin gece gündüz ter döküşünü canlı olarak izliyor. Aralarından 1000 yatak kapasiteli Huoshenshan adlı hastanenin oda prototipi çoktan çıktı ve 3 Şubat'ta hizmete başlaması bekleniyor. Leishenshan adlı diğer hastane ise 60 bin metrekarelik bir alana kuruluyor ve yatak kapasitesi 1600'ü buluyor.

Hâlihazırda Çin'in ilgili birimleri toplamda 6 şirketin geliştirdiği 4 test kitini onayladı. Virüsün tedavisiyle ilgili aşı araştırmaları da devam ediyor, aşının birkaç ay içinde görücüye çıkacağı tahmin ediliyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in aldığı önlemlerin virüsün etkili şekilde kontrol altına alınıp tamamen bertaraf edilmesini sağlayacağına inandığını ifade etmişti. Çin'in bu konudaki deneyimlerinden başka ülkelerin de yararlanabileceğini belirten Ghebreyesus, DSÖ'nün Çin'in salgınla mücadele tedbirlerini desteklediğini vurguladı. Fransız kamu sağlığı uzmanı Profesör Yves Charpak ise Çin'in adımlarının ve etkilerinin incelenmesi ve daha sonra küresel kamu sağlığı alanında referans alınması gerektiğini belirtti. cri
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER