Ankara
12:22

TR | CH | EN   
Pekin
17:22


Xi Jinping in önderliğinde Güzel Çin inşası hızlandırılıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2019 yılı boyunca Çin'in dört bir yanını gezdi. Ne kadar meşgul olursa olsun, Çinli vatandaşlarla bir araya gelip durumlarını öğrendi. Xi, "Güzel Çin" inşasına daima önem vererek, bu yöndeki çabaların artırılmasını teşvik etti.

Xi, 2019 yılında Ulusal Ağaç Dikme Günü arifesinde başkent Beijing'e bağlı Tongzhou semtindeki Yongshun kasabasını ziyaret ederek ilkokul öğrencileriyle birlikte ağaç dikme etkinliğine katıldı. Xi Jinping'in öğrencilere karşı ihtimamı dikkat çekti.

Xi, "Burasından tutmamalısın, koluna dikkat etmen lazım. Küçük parmaklarınla kavramalısın. Bu ağaçları dikerek hep birlikte bir orman kuracağız." diyerek çocuklara ağaç dikme konusunda yardımcı oldu.

Ağustos 2019'da Xi Jinping, Gansu eyaletinde incelemelerde bulundu. Gulang ilçesi sınırlarındaki Babusha Orman Çiftliği'ne giden Xi, eline bir kazma alarak kum kontrol çalışmalarında işçilere destek verdi. "Yeşil Çin Seddi"nin oluşturulacağını söyleyen Xi, şunları ekledi:

"Sosyalist ülkemizin refah yolunda ilerleyip güçlendiği şu dönemde daha büyük bir meseleyle ilgilenmemiz gerek. Bu mesele ekolojinin korunması ve ekolojik medeniyet inşasıdır. Siz bugün burada örnek oluşturdunuz. Sizi örnek alıp ülkemizi daha iyi yarınlara ulaştırmalı, ırmaklarımızı ve dağlarımızı daha da güzelleştirmeliyiz."

Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'yle birlikte, merkezinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi, "Güzel Çin" adı altındaki ekolojik medeniyet inşasına daha büyük önem vermeye ve kırsal bölgeleri kalkındırmak için tüm olanakları kullanmaya başladı. Güzel Çin inşası, köylülere daha büyük mutluluk ve kazanma duygusu sağladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Ağustos 2019'da Gansu eyaletinde Sarı Irmak'ın iki yakasında yürütülen ekolojik restorasyon projesinin son durumunu inceledi. Xi Jinping Çin'deki ana ırmak olan Sarı Irmak'ın korunmasına daima büyük önem atfetmekte. Özellikle Eylül 2019'da Sarı Irmak boyunca ekolojik korumanın etkin şekilde yürütülmesi ve yüksek kaliteli kalkınmanın gerçekleştirilmesi yönünde önemli düzenlemeler yaptı.

Xi, "Sarı Irmak güzergâhında yüksek kaliteli kalkınmayı hızlandırmak ve ekolojik korumayı kuvvetlendirmek, kolay bir süreç değil. Biz süregelen sabır ve stratejik kararlılık yönümüzü güçlendirerek, tarihi sorumluluklarımızı üstlenmeli, nesilden nesle şaşmadan çaba harcamalı ve böylece halka büyük mutluluk getirmeliyiz." diye konuştu.

Xi Jinping 2019 yılı içinde çeşitli vesilelerle 55 kez "ekoloji"den, 32 kez "doğayı koruma"dan ve 29 kez "çevre güzelliği"nden bahsetti. Bunlar, çevrenin korunmasının Xi'nin gözündeki değerini yansıtıyor. Çin vatandaşları, bulundukları bölgelerde doğanın çehresinin gitgide güzelleştiğine şahitlik ediyor. Çünkü ÇKP, halkın güzel yaşam beklentisini çalışmalarında ön planda tutmakta. Dolayısıyla Çin'deki ekolojik çalışmalar, kalıcı ve dinamik olma özelliklerini taşıyor.

Xi Jinping, "Güzel doğa manzaraları herkesi mutlu ettiği gibi insanlığa ümit aşılıyor. Biz, gelecek nesillerimizin maddi zenginliğe sahip olmasını sağlamanın yanı sıra, onlara güzel doğa manzaraları bırakmak da istiyoruz."cri
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER