Ankara
12:56

TR | CH | EN   
Pekin
17:56


Ankara´da Bahar Bayramı Resepsiyonu

Ankara´da Bahar Bayramı Resepsiyonu

17.02.2015 CRI Türkiye - Çinlilerin geleneksel bayramlarından Bahar Bayramı dolayısıyla, Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından dün Ankara'da bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona Türkiye'de yaşayan Çin kökenliler, Çin firmalarında çalışanlar, Çinli öğrenciler ve Konfüçyüs merkezlerinden öğretmenler katıldı.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, resepsiyonda yaptığı konuşmada 2014 yılında Çin'in "yeni normal" ekonomide ve reformun derinleştirilmesinde kaydettiği ilerlemeleri anlattı.

Büyükelçi Yu, 2014 yılında Çin ile Türkiye arasında karşılıklı üst düzey ziyaretlerin yoğun olduğunu, iki ülke arasında karşılıklı siyasi güvenin sürekli arttığını dile getirdi.

Yu, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Meng Jianzhu'nun Türkiye ziyaretiyle, ikili ilişkilerin geliştirildiğini belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2014 yılına kadar 27 milyar 740 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken Büyükelçi Yu, geçen ocak-ekim ayları arasında 70'ten fazla Çin firmasının Türkiye'de yatırım yaptığını ve yatırımların 190 milyon dolara yükseldiğini kaydetti.

Yu, 2015 yılında Türkiye'de yaşayan, çalışan ve okuyan Çinlilerin, her zaman olduğu gibi, ikili ilişkilerin gelişmesine önem vermelerini beklediğini söyledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER