Ankara
02:18

TR | CH | EN   
Pekin
07:18


Uluslararası Toplum Hükümet Çalışma Raporuna Nasıl Bakıyor?

06.03.2019 cri

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin Devlet Konseyi adına 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 2. Toplantısı'nda hükümet çalışma raporunu açıkladı.

Raporla ilgili görüşlerine başvurulan siyaset, iş ve akademi çevresinden isimler, geçen yılki başarıların kolay elde edilmediğine işaret ederek, Çin'in gelişmesinin dünyaya daha fazla fırsat sunacağı beklentisini dile getirdiler.

Uluslararası toplumdan Çin'in başarılarına övgü

Bu yılki hükümet çalışma raporuna göre, çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi liderliğinde, çeşitli etnik gruplardan Çin vatandaşları, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi doğrultusunda, temel gayesini sürekli yüreğinde taşıyarak ekonomik ve toplumsal gelişmede başlıca hedefleri yerine getirdi. Orta halli refah toplumunun tamamen oluşturulması konusunda büyük ilerleme kaydedildi.

Güney Kore Sungkyunkwa Üniversitesi Çin Araştırma Enstitüsü başkanı Lee Hee-ok, 2018 yılında dünya ekonomisinde belirsizliğin arttığı bir dönemde, Çin'in son derece çetin bir uluslararası ortamda sıra dışı bir yıl geçirdiği görüşünde.

Belçika Antwerp Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Ludo Van Campenhout, geçen yılki karmaşık konjonktüre rağmen Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmede belirlediği hedeflere ulaştığını ve ekonomik büyüme hızında da dünyayı şaşırttığını kaydetti.

The Economist Grubu Büyük Çin Bölgesi Başkanı Liu Qian'a göre, Çin hâlâ istikrarlı ve nispeten hızlı bir büyümeyi korumakta ve ülke hâlâ dev potansiyele sahip. Bu bakımdan, Çin'deki devamlı reform ve dışa açılma, dünya ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.

Nijerya Çin Araştırma Merkezi Başkanı Charles Onunaiju, yeni çıkan sorunları sürekli çözmekte olan Çin hükümetinin, halkın güzel yaşama beslediği yeni beklentileri daha iyi bir şekilde karşılayabileceğine olan inancını belirtti.

İstikrarlı ekonomi, iyimser beklentiler

Hükümet çalışma raporunda, 2019 yılı için ekonomik ve toplumsal gelişmede başlıca hedefler de açıklandı. 2019'da %6 ila 6,5 arasında ekonomik büyüme hedefi konuldu.

Rapora göre, 2019 yılında güçlü bir iç piyasa oluşturulması ve iç talebin potansiyelinin artırılması gibi 10 alanda belli görevler belirlendi

Brezilya Çin Araştırma Merkezi Başkanı Ronnie Lins, "Çin hükümeti arz yönlü yapısal reform ve piyasalaşma reformunu ilerletmekle iç talebini de artırdı. Dev potansiyele sahip Çin'in iç piyasası, Çin ekonomisinin dışardan gelen baskılardan kurtarılmasına yardımcı olacak." diye konuştu.

Güney Afrika Uluslararası İşler Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacı Cobus van Staden, Çin hükümetinin ortaya koyduğu, imalat sektörünün kaliteli gelişmesinin hızlandırılması görevinin, inovasyon alanında bir önlem olarak Çin'de imalatı daha yüksek bir seviyeye taşıyacağını kaydetti.

 'Çin fırsatları' dünyanın özgüvenini artıyor

Hükümet çalışma raporuna göre, hâlâ önemli bir stratejik fırsat döneminde bulunan Çin, yeterli dayanıklılık, dev potansiyel ve inovasyon canlılığına sahiptir. Halkın güzel yaşama isteği son derece güçlüdür. Ekonominin uzun vadeli olarak iyileşme eğilimi değişmeyecektir.

Belçika Antwerp Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Ludo Van Campenhout, Çin ekonomisinin geleceğine dair iyimser görüşleri olanlardan.

The Economist Grubu Büyük Çin Bölgesi Başkanı Liu Qian, "2019 yılında, birçok ülke ve işletme, dış yatırımda yeterince özgüvene sahip değilken, Çin çok sayıda piyasaya, özellikle yeni atılan piyasalara yatırım yapmaya hazır görünüyor. Bu, dünya ekonomisine çok faydalıdır, aynı zamanda Çin'in sorumluluk duygusunu ve oynadığı önemli rolü yansıtıyor." 

Nijerya Çin Araştırma Merkezi Başkanı Charles Onunaiju, Çin'in devamlı dışa açılmasının, Çin ekonomisinin dünya ekonomisiyle kaynaşmasını sağladığını ve Çin ekonomik çağrılarına kulak verme konusunda diğer ülkelerin özgüvenini artırdığını söyledi.

Belçika-Çin Ekonomik ve Ticari Komisyonu Başkanı Bernard De Wit, hükümet çalışma raporunun, dışa açılmayı sürdürme niyetini yansıtarak, Çin'in yabancı yatırımları olumlu karşıladığının ispatı olduğunu vurguladı. Bernard De Wit, "Raporda belirlendiği gibi, Çin'deki yatırım ortamı iyileştirilecek, yabancı ülkelerin işletmeleri Çin'de daha fazla gelişme fırsatı elde edecek." diye konuştu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER