Ankara
11:52

TR | CH | EN   
Pekin
16:52


Bahar Bayramı atmosferini en iyi hissedebileceğiniz 3 yer

2019-02-07 10:04:19  cri

Çin'in geleneksel Bahar Bayramı'ndaki adetlere göre aile üyeleri yeni yıl arifesinde bir araya gelip yemek yer ve televizyondaki Bahar Bayramı Galası'nı izler. Kimileri de bu uzun tatil dönemini farklı ülkelerde veya Çin'in farklı bölgelerinde geçirir. Peki, pek çok büyük kentte hayatın durduğu bu dönemde tatil keyfi yapmanın yanında Çin kültürünü tanımak, bilhassa Bahar Bayramı'nın coşkusunu hissetmek mi istiyorsunuz? O halde sizin için derlediğimiz 3 yer arasından birini veya hepsini seçebilirsiniz.

1. Langde Miao köyü

Puan:★★★★

Çin'in azınlıklardan Miao halkı yeni yılı kendilerine özgü kutlamalarla karşılarlar. Qiandongnan bölgesinde yer alan Langde köyü, Miao etnik grubunu temsil eden yerdir. Langde'ya giderek orada Miao azınlığının renkli kıyafetlerini giyerek yerlilerin kalabalık yeni yıl kutlamalarına katılabilir, sıcakkanlı Miao kızlarının şarkılarıyla farklı dünyalara yelken açabilirsiniz.

Yeni yılda Langde'ya giderseniz, güzeller güzeli Miao kızları sizi köyün girişinde ellerinde yöresel içkileriyle karşılayacaktır. Üç bardak içmeden köye girmenize de izin vermezler. Sonraki günlerde köyde düzenlenen çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Bu etkinler arasında Miaolara özgü Lusheng adlı enstrümanla verilen konserler, dans gösterileri vb. yer alıyor. Yeni yıl kutlamaları kendine eş arayan genç Miao kızları ve erkekleri için de bir fırsattır.

Ulaşım: Uçakla Beijing, Shanghai ya da Guangzhou'dan Guiyang kentine ulaştıktan sonra otobüslerle ya da trenle Kaili kentine gelebilirsiniz. Kaili'de Leishan istikametine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Langde'nın Qiandongnan bölgesinin merkezi Kaili'ye uzaklığı 27 km'dir. Köy, Kaili-Leishan yolu üzerinde bulunur.

2. Hongcun köyü

Puan:★★★★★

Pek çok fotoğraf tutkununa göre Hongcun köyü, Çin'in mürekkep resimlerindeki manzaralara en çok benzeyen yerdir. Doğal olarak yeni yılı geçirmek için de ideal bir destinasyondur.

Burada yaşayanlar, yanı başlarından gelip geçen yabancıları hiç umursamıyor gibidirler. Siz kameranızda hangi lensi kullanacağınızı seçip onların en doğal hallerini fotoğraflamaya çalışırken onlar hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederler. Kapılarının önünde sebzelerini yıkar, pirinç döver, dere kenarındaki kütüklerin üzerinde çamaşır yıkarlar. Çocuklar köyün turkuaz renkli taşlarla döşeli tertemiz sokaklarında neşe içinde oyun oynarlar. O an kendinizi bu manzaraların arasında dolaşan görünmez biri gibi hissedebilirsiniz.

Ya da güneş doğmadan evvel köydeki göle gidip yürüyüş yapabilir, güneşin ilk ışıklarıyla gölün üzerindeki zarif nilüfer yaprakları arasına yansıyan siyah-beyaz köy evlerinin görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Ulaşım: Hızlı tren ile Huangshan kentine (Tunxi) gidip oradan başka bir araçla Yanxi ilçesinin merkezine ulaşabilirsiniz. Burada köye giden minibüsler ya da tuktuklara binebilirsiniz.

3. Fenghuang kasabası

Puan:★★★★★

Fenghuang, Türkçe karşılığı ile Anka Kuşu adlı kasaba, Shen Congwen'in romanıyla ünlenmiştir. Kasabanın eteklerinden Tuojiang Nehri geçer. Bahar Bayramı'nda Fenghuang'a giderseniz konaklamak için mutlaka nehre bakan bir oda bulmalı ve baharın suya damla damla karışırken yaydığı sıcaklığı hissetmelisiniz. Fenghuang kasabası ve civarında çoğunlukla Miao halkı yaşar.

Yeni yıla girileceği o akşam, evlere asılan kırmızı ejder fenerlerinin yansımaları arasında nehir kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Nehir kenarında satılan kağıttan fenerleri satın alıp dilek tutabilir ve dileğinizi fenerle birlikte suyun akışına bırakabilirsiniz. Gündüz ise yemyeşil dağlar arasındaki köye nehrin diğer kıyısından baktığınızda gördüğünüz manzara gözlerinizi kamaştıracaktır.

Ulaşım: Fenghuang'a gidenler genellikle hızlı treni tercih ederler. Jishou ya da Huaihua'da hızlı trenden inip Fenghuang'a giden araçlara binebilirsiniz.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER